Youtube
Instagram
Facebook
Linkedin
Twitter
Flickr

Tarihi Postane Müzesi Gezisi

Tarihi Postane Müzesi Gezisi

Asfen Okulları 1-2-3. sınıf öğrencileri Posta Gününü derslerinde işlediler, yaşlılara mektup yazıp gönderdiler son olarak ise tarihini yaşayarak ve eğlenerek öğrenmek için Postane Müzesine gittiler. Gezi fotoğraflarını görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okuyucalarımız için de aşağıda kısaca tarihinden bahsettik. 

 

Tarihi Bilgiler

Büyük Postane, İstanbul’un Fatih ilçesindeki Sirkeci semtinde bulunmaktadır. Sirkeci PTT Merkezi (Büyük Postane), ülkemizdeki en büyük postane binası olma özelliğine sahiptir. Binanın inşaasına 1905 yılında Posta ve Telgraf Nezareti Binası olarak hizmet sunması başlanmış olup, 1909 yılında inşaatı tamamlanmıştır. Binanın adı ilerleyen yıllarda ilk olarak ‘Yeni Postane’ sonrasında ise ‘Büyük Postane’ olarak değiştirilmiştir. 

Fatih’te Sirkeci semtinde bulunan Büyük Postane, Mısır Çarşısı ve Yeni Cami’ye yakın konumda bulunmaktadır. Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın ilk örneklerinden biri olan Büyük Postane binasının giriş kapısının üst bölümünde çini işleme ile eski yazıyla yazılmış ‘Postane Telgraf Nezareti’ yazmaktadır.

Büyük Postane, 1927 – 1936 yıllarında İstanbul Radyoevi olarak da kullanılmış, 1958 yılından itibaren, yalnızca posta ve telgraf işlerinde kullanılmaya başlanmıştır.

 

Günümüzde Büyük Postane Binası

Günümüzde Büyük Postane Binası, İstanbul Avrupa Yakası PTT Başmüdürlüğü olarak hizmet vermektedir. Ayrıca binanın giriş katında tam teşekküllü Sirkeci PTT Şubesi olarak da hizmet verilmektedir. Yine bina içinde ülkemizin iletişim ve telekomünikasyon tarihi ile ilgili bilgiler veren bir de müze bulunmaktadır.

 

Geri Tuşu