Youtube
Instagram
Facebook
Linkedin
Twitter
Flickr

Okula Dönüş!

Okula Dönüş!

Yaz tatili boyunca okuldan uzakta vakit geçiren öğrencilerimiz için artık okula dönüş vakti geldi. Okula dönüş evrensel bir kavramdır ve her çocuk bu süreci farklı şekilde yaşar. Kimi öğrenci arkadaşlarına, öğretmenlerine kavuşacağı ve tatil anılarını paylaşacağı için heyecanlı kimi öğrenci ise rahat tatil döneminin sonu geldiği için gergin.  Biz yetişkinler bile uzun tatil dönemi sonrasında işe başlamakta zorlanıyorsak çocukların tatil sonrasında okula dönmekte zorlanmasını anlayışla karşılamalıyız. Kaygısının ve üzüntüsünün ebeveyni tarafından anlaşılmadığını düşünen çocuklar hırçınlaşabilir ve ebeveynleriyle çatışma içine girebilir.

 • Eğer öğrenciniz okullar açıldığı için kaygı duyuyorsa öncelikle bu kaygının sebebini anlamaya çalışın. Başarı durumuyla ilgili endişe duyuyor olabilir, eski arkadaşlık ilişkilerinin değiştiğini düşünüyor olabilir, tatil yaşantısındaki rahatlığı kaybetmek istemiyor olabilir vb. Eğer kaygısının sebebini bulabilirseniz gerekli desteği sunabilir ve kaygısını en az düzeye indirebilirsiniz.

 

 • Kaygıları ve endişeleri konusunda onlarla konuşun ve kesinlikle duygularını hafife almayın. Sizinle konuşmaları için cesaretlendirin. 

 

 • Yapılacak olan kırtasiye alışveriş listesini birlikte hazırlayın ve alışverişi birlikte yapın. Alınan eşyaları çantasına, masasına, dolabına yerleştirmesi için yönlendirin. Okula hazırlanma sürecine dahil olması, okula dönüşünü kolaylaştıracaktır.

 

 • Önceki senelerde yaşanılanları, ders notlarını vb. birlikte hatırlayın ve bu sene için yeniden hedefler koyun. Hedeflerinizi birlikte oluşturmak ve ulaşılabilir hedefler koymak faydalı olacaktır.

 

 • Sadece olumsuzluklara değil olumlu durumlara da odaklanın. Örneğin öğrenciniz tatil bittiği için üzüldüğünü söylüyorsa arkadaşlarıyla geçireceği keyifli zamanları hatırlatın. Ya da bir dersi sevmediğini ve başarısız olduğunu söylüyorsa okulda yapmaktan hoşlandığı diğer şeylerin varlığını hatırlatın.

 

 • Zaten gergin ve kaygılı olan çocuğunuzun kaygısını arttıracak davranışlardan kaçının. Kahvaltı yapmak istemiyorsa zorlamayın, her zaman yaptığı şeyler konusunda zorluk çıkartıyorsa çok fazla üzerine gitmeyin. Sizin sakin olduğunuzu gördükçe kaygısında azalma olacaktır.

 

 • Küçük yaş grubundan bir öğrenciniz varsa ve okula siz bırakıyorsanız okul önündeki vedalaşma süresini çok uzatmamaya dikkat edin. Durumun normal olduğunu ve kaygı duyacak bir şey olmadığını kendinize sık sık tekrarlayın. Çocuğunuzun hislerinin de sizin hislerinize göre şekillendiğini göreceksiniz.

 

 • Eğer çocuğunuz çok fazla kaygılı ve üzgünse okuldan döndüğünde sizinle birlikte vakit geçirmesi için işlerinizi ayarlayın. Onun tercihine göre evde veya dışarda birlikte kaliteli zaman geçirin ve duygularını sizinle konuşması için cesaretlendirin.

 

 • İstekli olmasa da çalışma masasına oturma, derse başlama konusunda destekleyin. Her gün artacak bir tempoda derse başlaması için yönlendirin.

 

 • Unutulan konular olabilir. Paniklemeden tekrarlar yapın ve unutmuş olmasının normal olduğunu anlatın.

 

 • Tatil döneminde uzun süre telefon, tablet gibi teknolojik alet kullanan çocukların okulla birlikte bunları bırakması zor olabilir. Doğru olan okul başlayana kadar teknolojik aletlerle geçirilen süreyi azaltmak olacaktır. Eğer bunun için geç kalındıysa önce bu konuyla ilgili bir konuşma yapın ve teknoloji kullanım süresi konusunda bir anlaşmaya varın. 

 

 • Öğretmeniyle iletişimde olun.
Geri Tuşu